



Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Za zapisanie otrzymasz aż 500 punktów lojalnościowych!
Wisiorek Tensorowy "Triskelion" (różne częstotliwości)





Opis
TRISKELION
Triskelion, inaczej triskel pochodzi od greckiego słowa τρισκελής (triskeles), oznaczającego dosłownie trójnóg lub trójnożny. Choć większość z nas może nie kojarzyć tej nazwy, to z pewnością nie raz widział ten charakterystyczny znak złożony z trzech jednakowych ramion, spirali czy meandrów, które razem tworzą wzór geometryczny nazywany grupą cykliczną. Triskele miały szczególne znaczenie związane z nieustannym ruchem i dynamiką życia, utożsamiano je z ruchem słońca, żywiołami i czasem. Poznaj uniwersalny symbol triskelion - znaczenie znaku w kręgu kultury starego kontynentu.
Triskelion - pochodzenie
Triskelion przez naukowców zaliczany jest do jednych z najstarszych symboli znanych człowiekowi, które były objęte świętym kultem i występowały jednocześnie w wielu odległych od siebie regionach. Świadczą o tym liczne wykopaliska archeologiczne, z których najstarsze to megalityczny grobowiec korytarzowy w Newgrange położony w Irlandii i datowany na 3200 r. p.n.e. Tam też triskele zostały wygrawerowane na ścianach skały przy wejściu do świątyni.
W czasach neolitu triskel najczęściej wykuwano w kamieniu, jednak wraz z rozwojem cywilizacji i odkryciem sposobu obróbki metali coraz częściej pojawiał się na okuciach skrzyń, sarkofagach oraz jako element biżuterii. Znaki wyryte w drewnie można odnaleźć na ziemiach należących niegdyś do Celtów, jak i w sztuce pradawnych Słowian. Triskele pojawiły się również na obszarach znajdujących się pod panowaniem frankijskiej dynastii Merowingów w VI w.
Triskel znany był też starożytnym Grekom, którzy chętnie umieszczali go jako zdobienia waz i biżuterii. Jedna z teorii mówi, że to właśnie greccy żeglarze podbijając Sycylię, oznaczyli ją symbolem Trinacrios - trikselonem, czyli trójkątem. Jego nazwa pochodzi od liczby górskich wzniesień, które oddzielały wyspę od zachodu, wschodu i południa.
Triskelion - występowanie symbolu
Przez kolejne wieki triskelion pozostał zapomniany. Mimo iż występował w reliktach architektury celtyckiej na obszarach Irlandii, jego kult odrodził się dopiero niedawno, bo w XIX w. w kręgach nowożytnych towarzystw druidycznych. W XX w. po triskele sięgnęła Francja, używając symbolu w nacjonalistycznej prasie. Współcześnie triskelion służy neonazistom jako zamiennik dla zakazanej w wielu krajach nazistowskiej swastyki. Po dziś dzień pojawia się w sztuce i architekturze Irlandii oraz widnieje na fladze wyspy Man.
Natomiast dzięki popkulturze triskel jest powszechnie znany i używany w wielu dziedzinach, i formach ludzkiej aktywności - w jubilerstwie, przemyśle odzieżowym, sztuce czy logach wielu światowych firm i wielu innych. Bardzo powszechną formą ekspresji swoich zainteresowań oraz wiarą w chroniącą moc symbolu celtyckiego jest triskelion w formie tatuażu.
Triskelion - znaczenie symbolu w kulturze europejskiej
Triskelion najprawdopodobniej narodził się podczas obserwacji przyrody przez pradawnych ludzi. Niektóre z roślin posiadają bowiem trójdzielną budowę owoców. Choć jego pochodzenie jest niejasne, to z pewnością był to znak święty, otoczoną czcią i kultem przez wiele kultur. Triskel złożony z trzech jednakowej spirali posiadał odmienne znaczenie w zależności od kierunku ich skrętu.
Triskelion - znaczenie spirali prawoskrętnej; najprawdopodobniej powstała jako pierwsza i oznaczała słońce, energię i rozwój oraz związane z nimi procesy odradzania się i powstawanie nowego życia.
Triskelion - znaczenie spirali lewoskrętnej; powstała później jako przeciwieństwo spirali prawoskrętnej, a zatem oznaczała wszelkie przeciwieństwa. Co ciekawe, jej sens związany był z wędrówką duszy przez kolejne wcielenia w celu osiągnięcia doskonałości.
Triskelion jako symbol trójdzielny rozumiany był na wiele sposobów. Niektórzy uważają, że miał związek z trzema żywiołami: wodą, ogniem i powietrzem. Dlatego też w formie malowidła, ryciny lub biżuterii miał chronić przed pożarem, powodzią i kradzieżą, co oczywiście mocno powiązane jest z kulturą Celtów. Triskel mógł także symbolizować upływ czasu związany z postrzeganiem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Z powodzeniem można utożsamić go z istnieniem trzech światów: widzialnego, duchowego i boskiego. Niektórzy badacze starożytnych kultur upatrują jego początku w symbolice solarnej, a jego trójdzielna budowa miałaby oznaczać trzy punkty, które w ciągu dnia osiąga słońce: wschód, zenit i zachód. Bezsprzecznie triskele kojarzą się z nieustannym.